اولتيماتوم 10 روزه كي‌روش به پايان رسيد

به روزهاي پاياني شبه ضرب‌العجل سرمربي تيم ملي رسيده ايم و هنوز دو شرط مهم از شروط كارلوس كي روش عملي نشده است. شروطي كه اتفاقا مربوط به مبلغ و مدت زمان قرارداد او نيست.

به گزارش "ورزش سه"، حدودا هفت روز پيش سرمربي تيم ملي بدون توافق با مسئولان فدراسيون فوتبال، ايران را به مقصد پرتغال ترك كرد. خروجي كه با توجه به عدم تعيين تكليف او و تيم ملي، نگران كننده به نظر مي رسيد. سرمربي تيم ملي در آخرين مصاحبه اي كه پيش از ترك ايران داشت به نكاتي اشاره كرد كه اين روزها مي توان آنها را مهمترين خواسته هاي كي روش براي تمديد قرارداد با ايران دانست.

مرد پرتغالي فوتبال ايران براي رسيدگي به خواسته هاي خود و در نهايت آغاز برنامه هاي تيم ملي مهلتي تا 10 روز تعيين كرد تا درباره خواسته هاي او تصميم گيري شود كه به معناي قطع يا ادامه همكاري خواهد بود تا در صورت دوباره نشستن او روي نيمكت تيم ملي، زمان آماده سازي اين تيم براي حضور موفق در جام ملت ها بيش از اين از دست نرود.

اما شروطي كه كي روش براي ادامه همكاري با تيم ملي داشت چه بود و آيا در اين باره اتفاق مثبتي افتاده است يا خير؟ كه در اين باره مي توان گفت خير، از دو خواسته سرمربي تيم ملي كه در زمان خروج از ايران مطرح شد هنوز هيچ يك از آنها پاسخ مثبتي در پي نداشته است و يا اگر هم داشته تاكنون رسانه اي نشده تا به قطعي شدن آنها خللي وارد نشود.

با توجه به حرف و حديث هايي كه درباره مدت زمان حضور كي روش در ايران مطرح شده است به نظر مي رسد اينكه او تا چه زماني روي نيمكت تيم ملي خواهد نشست مهمترين چالش او و فدراسيون فوتبال باشد اما مهم ترين چالش هاي كي روش و شروط عمل نشده او اصلا به اين موضوع برنمي گردد.

در هر مذاكره اي، دو بند مدت زمان و مبلغ قرارداد را مي توان مهم ترين نكات آن دانست و طبيعتا توافق با كي روش و ادامه همكاري او نيز از اين قاعده مستثني نيست اما پيش از خروج سرمربي تيم ملي از ايران هر آن چيزي كه به مدت زمان حضور او و مبلغي كه بايد براي ادامه همكاري تعهد شود، برمي گشت حل شد و با توجه به اخبار رسيده؛ فدراسيون فوتبال و كي روش با توجه به قرار و مدارهايي كه با يكديگر گذاشتند و مذاكراتي كه به انجام رساندند چالشي به نام مدت زمان و مبلغ در راه ادامه همكاري نخواهند داشت.

با اين حساب دو شرط ديگر كي روش در راه ادامه همكاري او چالش برانگيز شده است. خواسته هايي كه البته هيچگاه تلويحا به عنوان شرط و شروط عنوان نشد اما در آخرين مصاحبه او قبل از خروج از ايران در خلال صحبت هايش مطرح شد و كاملا هم مشخص بود كه براي وي اهميت زيادي دارند. اول، تامين منابع مالي براي برگزاري اردوهاي تيم ملي و بازي هاي تداركاتي و دوم، به جريان افتادن پرونده معافيت 7 بازيكن تيم ملي.

درباره موضوع معافيت 7 بازيكن ملي پوش، سرمربي تيم ملي پيش از خروج از ايران گفت: بعد از صعود به جام جهاني در خرداد 96 به من قول دادند كه مشكل سربازي بازيكناني كه در تيم ملي سرباز هستند حل مي شود ولي تا اين لحظه هيچ كس نمي داند كه اين مشكل حل خواهد شد يا خير. اگر فكر مي كنيد من آمادگي مربيگري تيمي را دارم كه يك ماه قبل از جام ملت ها دوباره بخواهد آن اتفاقي كه در جام ملت هاي قبلي بيفتد و چهار يا پنج بازيكن مجبور به رفتن به سربازي شوند، من مربي مناسبي نخواهم بود.

مهمترين اتفاقي كه در اين باره تاكنون افتاد درخواست وزير ورزش از سازمان نظام وظيفه عمومي بود كه طي آن سلطاني فر از مسئولان مربوطه خواسته بود تا با قرار معافيت 7 بازيكن تيم ملي موافقت شود اما امروز رئيس اداره نيروي انساني نظام وظيفه عمومي پاسخي به خواسته وزير داد كه تا حدي آب پاكي را روي دست او ريخته باشد. سردار كمالي در اين باره گفت تنها براي قهرماني جهان مي توان درخواست معافيت كرد و به اين ترتيب خواسته وزير براي اين اتفاق كاملا غيرقانوني است.

با اين حساب هنوز به اين خواسته كي روش (كه به آن كاملا رو و رسانه اي پرداخته شد) جواب مثبتي داده نشده است. البته با توجه به قرار و مدارهاي نانوشته اي كه در اصول مديريتي بالا وجود دارد زماني كه شخص مهمي همچون وزير ورزش دست به قلم مي شود و خواسته خود را كاملا صريح و رك و البته رسانه اي بيان مي كند مشخص است نسبت به انجام شدن آن اطميناني دارد. به اين ترتيب هرچند سردار كمالي امروز مسئولان ورزش را از انجام اين خواسته وزير (كي روش) نااميد كرد اما مي توان با توجه به آنچه در بالا عنوان شد هنوز مي توان اميدوار بود تا 7 بازيكن تيم ملي به كارت معافيت از خدمت سربازي دست پيدا كنند.
اما آخرين خواسته اي كه هنوز درباره آن خبري در دست نيست تامين منابع مالي براي برگزاري بي دردسر اردوهاي تداركاتي و بازي هاي دوستانه مورد نظر سرمربي تيم ملي است. كي روش پيش از اين نيز در اين باره نيز گفت: احتياج به حمايت مالي پيشاپيش داريم تا بتوانيم مذاكرات لازم براي اردوها و بازيهاي دوستانه را انجام دهيم. خيلي ها ما را به تمسخر كشيدند، خيلي ها من را مورد تمسخر قرار دادند، خيلي ها آقاي تاج را به سخره كشيدند، خيلي ها بازيكنان را مورد تمسخر قرار دادند و بسياري ما را وقتي مقابل توگو و سيرالئون بازي كرديم، تحقير كردند. درست است؟ الان زماني است كه شما اول حمايتهاي مالي لازم را نشان دهيد تا بتوانيم با تيم هاي بزرگ مذاكرات مان را انجام دهيم و خواهيد ديد با حمايتهاي مالي لازم ما با تيم هاي به مراتب بهتري بازي خواهيم كرد.

با توجه به حساسيت سرمربي تيم ملي به انجام بازي هاي تداركاتي و برپايي اردوها، اين خواسته كي روش را مي توان مهمترين شرط دانست. خواسته اي كه احتمالا به مانند هشت سال اخير همچنان مهم ترين چالش بين كي روش و مسئولان ورزش كشور باشد. البته درصد كمي نيز مي توان اميدوار بود كه مسئولان فدراسيون به صورت چراغ خاموش به دنبال حل اين خواسته هستند هرچند هنوز در اين باره چيزي مطرح نشده و اتفاقا سكوت يك پارچه اي در پي گرفته شده است.

هر آنچه كه هست مسئولان فدراسيون فوتبال در روزهاي پاياني شبه ضرب العجل سرمربي تيم ملي حضور دارند اما در اين باره هنوز عنوان نكرده اند به چه جمع بندي رسيده اند. اينكه آيا به مانند سال هاي اخير هر آنچه پيش آيد خوش آيد!؟ يا خير، اين بار بازي ها و اردوهاي برنامه ريزي شده اي براي موفقيت در جام ملت ها پيش بيني شده است. در طرف ديگر با توجه به اخلاقي كه از كي روش سراغ داريم او در روزهاي پاياني مورد نظر خود آخرين حرف هايش را به زبان خواهد آورد و البته در اين باره مردم را شاهد خواهد گرفت و به آنها خواهد گفت اگر پس از جام ملت ها خوشحال نشدند او مقصر نخواهد بود.

منبع : ورزش 3موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: اولتيماتوم 10 روزه كي‌روش به پايان رسيد،
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۵۰:۲۹ ] [ مصطفي سليمانيان ]
[ نظرات (0) ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]